Üyelerimizden CİSSTD’nin Türkiye’de Mahpus Olmak Konferansı 27-28 Şubat 2016

28.02.2014 10:00

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği / Türkiye Hapishane Çalışmaları Merkezi (CİSST / TCPS)

Türkiye’de Mahpus Olmak Konferansı 27-28 Şubat 2016

Türkiye’de hapsetmek önemini giderek arttıran bir ceza infaz yöntemi. 2000’li yılların başında 50 binlerde olan mahpus sayısı 2016 yılı Ocak ayına geldiğinde 180 bine çıkarıldı. Adalet Bakanlığı’nın 2017 yılı sonuna kadar 100 bini aşacak şekilde ek kapasite yaratabilme yönündeki planlaması da hapishanelerin Türkiye’nin yaşantısında giderek daha fazla yer tutacağının göstergesi olarak okunabilir. Düzenleyeceğimiz konferansla Türkiye’de sayıları giderek artmakta olan mahpusları konuşmak, gündeme taşımak ve sorunlarına çözümler üretebilmenin kanallarını açmak istiyoruz.

Hapishanelerde tutulan 180 bin insanın hepsini “mahpus” olarak adlandırmak, hepsinin aynı özellik, ihtiyaç ve sorunlara sahip olduğu anlamına gelmiyor. 180 bin mahpus içinde kadınlar, erkekler, LGBTİ’ler, çocuklar, gençler, yetişkinler, yaşlılar, engelliler, sağlık sorunu yaşayanlar, ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olanlar, yabancılar, işçi olarak çalıştırılanlar, öğrenciler (hapishanede de öğrenimine devam edenler veya etmek isteyenler) gibi bir çok grup var.

Mahpusları bir bütün olarak tartışmanın ötesine geçip her bir “özel ihtiyacı olan” grubun kendi özgünlüklerini ortaya koyabilecek ve spesifik sorunlarına özgü çözümler sunabilecek çalışmalara ihtiyaç var. Konferansımızda bunu yapmaya çalışacağız.

Konferansımızda yer alan sekiz oturumun ilkinde Türkiye hapishanelerine ilişkin genel bir sunum yaptıktan sonra, kadın, çocuk, LGBTİ, sağlık sorunu yaşayan, yabancı, ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü, işçi ve öğrenci mahpuslar için ayrı ayrı oturumlar düzenleyeceğiz.

Bu oturumlarda derneğimizin bir üyesi, Adalet Bakanlığı’ndan konuyla ilgili bir temsilci ve bir STÖ temsilcisi veya akademisyen olması planlanmaktadır.

Konferansımız 27-28 Şubat 2016 tarihlerinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Bomonti kampüsünde yer alan konferans salonunda gerçekleşecektir.

Toplantının tam programını aşağıda bulabilirsiniz.

Konferansa katılarak her oturumun içerisinde yer alan yarım saatlik tartışma/değerlendirme süresinde sizlerin de katkı sunmanızdan mutluluk duyacağız.

Katılım durumunuzu info@tcps.org.tr mail adresine mail atarak veya 0212 293 69 82 numaralı telefonumuzu arayarak bildirmenizi rica ediyoruz