Cinsellik amaçlı çocuk ticaretine karşı mücadelede çalışmaların artırılması şart

20.04.2016 10:00

İNSAN TİCARETİNİN ÇOCUK MAĞDURLARI İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALAR YETERSİZ

Cinsellik amaçlı çocuk ticaretine karşı mücadelede çalışmaların artırılması şart

ECPAT International ve Uluslararası Çocuk Merkezi tarafından hazırlanan, Çocuğa Karşı Ticari Cinsel Sömürü ile Mücadele Türkiye durum raporu, cinsel sömürü amaçlı çocuk ticaretine karşı mücadeledeki eksikliklere dikkat çekiyor.

Rapora göre bu eksiklikler arasında insan ticareti mağdurlarına destek amacıyla kurulan sığınaklarına yeterli fon sağlanmadığı için kapatılmaları, kolluk kuvvetlerinin çalışmalarının önceki yıllara göre düşüşte olması, ilgili Ulusal Yönlendirme Mekanizaması’nın 2012 yılından beri toplanmaması bulunuyor

Suriyeli mülteci çocuklar cinsel sömürü amaçlı insan ticaretine karşı risk altında

Suriyeli mülteci çocukların zorla evlendirilmesi, fuhuşa zorlanması, 3üncü ya da 4üncü eş olarak satılması cinsel  sömürü amaçlı çocuk ticareti şekilleri arasında sayılıyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin verilerine göre Türkiye’deki Suriyeli mülteci çocukların yaklaşık %4.5’i evli. Kamplarda cinsel taciz ve istismar riskinden korkan aileler, çocuklarını para karşılığında evlendirmeyi daha güvenli bir yol olarak görüyor.

İzmir, Kuşadası, Fethiye ve Antalya’da cinsellik amaçlı turizm

Raporda ayrıca, insan tacirlerinin Rusya ve Ukrayna’dan getirdiği çocuklar İzmir, Kuşadası, Fethiye ve Antalya’da fuhuşa sürüklenerek seks turizminde kullanıldığı bildiriliyor.

Seks turizmine karşı mücadelede özel sektörün çabalarına da yer veren rapor, FEST Travel, TOBB, TUROFED, TÜRSAB, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin Profesyonel Etik Kurallarıimzalayarak, çalışmaların önemine dikkat çekti.