Pandemi Döneminde Engelli Çocukların Eğitim Durumu

EBA sistemi üzerinden nitelikli eğitim alamadıkları gerekçesiyle özel eğitim sınıflarında ve özel eğitim okullarında okuyan öğrenciler için Ekim 2020 itibarıyla yüz yüze eğitime geçilmişti. Ancak yeniden uzaktan eğitime geçilmesi ile bu çocukların eğitim hakkı yine risk altına girmiştir.

Kaynaştırma eğitimine dahil olan öğrenciler EBA sistemi üzerinden derslere katılabilmektedirler. Ancak bilindiği üzere kaynaştırma programına dahil olan öğrenciler, diğer öğrencilerden farklı olarak “bireyselleştirilmiş eğitim planı”na tabi tutulmaktadır. Bireyselleştirilmiş eğitim planı ise sınıf içinde kaynaştırma grubu içerisindeki öğrencilere, zaman zaman farklı bir müfredat üzerinden ve öğrencinin gelişimine uygun eğitim yöntemleri ile ders yapılmasını gerektirmektedir. Tüm öğrenciler için ortak hazırlanan EBA sistemi içinde, kaynaştırma grubu öğrencilerinin bireysel eğitimden fayda görme durumları risk altındadır.

Yine kaynaştırma eğitimi alan ve destek eğitimden faydalanan öğrenciler için uzaktan eğitim esnasında destek eğitim verilmemektedir. Okul ortamında destek eğitim odalarında sunulan bu destek eğitimler uzaktan eğitim de verilmelidir. Aksi takdirde bu öğrencilerin eğitimi yarım kalmaktadır.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden alınan destek eğitim yüz yüze devam edecektir. Ancak sağlık koşulları nedeniyle yüz yüze eğitimden faydalanamayan öğrenciler için uzaktan eğitim seçeneği bulunmamaktadır. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde sunulan destek eğitim için de uzaktan eğitim seçeneği oluşturulmalıdır.

Engelli çocukların (özellikle de ağır bakım ihtiyacı olan ya da davranış problemleri olan ) evde, daha çok sayıda hane üyesi ile birlikte ve daha uzun süreler kalmaları, bu çocuklara yönelik şiddet riskini de artırmaktadır.